Zaznacz stronę

Astma Leki

Astma to dolegliwość, która dotyczy dróg oddechowych. Charakteryzuje się problemami z prawidłowym oddychaniem. Jest to powszechna choroba, która po kontakcie z czynnikami irytującymi wywołuje atak duszności , ostry kaszel, „świszczący” oddech. Objawy te są spowodowane skurczem oskrzeli, które zwężając drogi oddechowe wewnątrz płuc ograniczają ilości wdychanego powietrza.

Ventolin – Najcześciej kupowany lek na astmę.

 

ventonil-copy

Czym jest astma

Astma to przewlekła choroba zapalna, która wpływa na drogi oddechowe i komórki płuc. Jej objawami są duszności, ucisk w klatce piersiowej, kaszel i świszczący oddech. Objawy występują zazwyczaj w nocy lub wcześnie rano i są określane mianem ataków astmy. Wywołują one trudności w oddychaniu o różnym stopniu nasilenia. Jednakże mogą one być skutecznie łagodzone lekami na astmę.

Większość osób urodziła się już z astmą, ale w niektórych przypadkach choroba ta może się rozwinąć przez działanie czynników zewnętrznych. Według badań dzieci matek palących mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę. Jak się okazało, dzieci które początkowo nie miały kontaktu z czynnikami irytującymi, które wywołują atak astmy, mają podwyższone ryzyko reagowania na nie objawami astmy w późniejszym życiu.

Astma wysiłkowa

Astmy wysiłkowej doświadcza większość osób chorujących na astmę przewlekłą. Jej objawy spowodowane są ćwiczeniami fizycznymi i wzmożonym wysiłkiem. Podczas tych aktywności oddech staje się szybszy i głębszy, wyściółka dróg oddechowych wysycha z tego powodu, gromadzi zawartość komórek w tym obszarze, z powodu utraty ciepła przez parowanie drogi oddechowe się ochładzają. Nieleczona wyściółka dróg oddechowych puchnie, dochodzi do stanu zapalnego. To wszystko działa na zasadzie bodźca fizycznego , który powoduje kurczenie i zwężenie dróg oddechowych, a w następstwie objawy typowe dla ataku astmy.

Objawy astmy wysiłkowej:

 • występując już od 5-20 minut po rozpoczęciu wysiłku fizycznego lub od 5-10 po jego zakończeniu
 • kaszel
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej
 • nadmierne zmęczenie przy wysiłku fizycznym
 • skrócony oddech
 • świszczący oddech

W przypadku występowania któregokolwiek z powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Czy można zapobiec astmie wysiłkowej

Istnieje kilka sposobów, by zapobiec atakom astmy wysiłkowej. Należy przed każdym rozpoczęciem wysiłku fizycznego zastosować dziesięciominutową rozgrzewkę, co wystarczy na aż godzinę ćwiczeń. Taki sam margines należy zachować po skończonych ćwiczeniach, tym razem jednak na odpoczynek, by oskrzela powoli się ogrzały, w ten sposób unikniemy ataku astmatycznego. Zaleca się również, by nie wykonywać ćwiczeń fizycznych w dni chłodne i ze zwiększonym stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu. Szczególnie, gdy choruje się na przeziębienie lub grypę.

Jeśli podczas ćwiczeń fizycznych wystąpią trudności z oddychaniem należy je natychmiast przerwać i użyć inhalatora lub inny lek rozszerzający oskrzela.

Można również zastosować inhalatory prewencyjne na 15-20 min przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego, np. Albuterol, który skutecznie zapobiegnie wystąpieniu objawów astmy. Leki rozszerzające oskrzela o długotrwałym działaniu powinno się zażyć godzinę przed planowanymi ćwiczeniami. Przykładem takiego leku jest Salmeterol(Serevent).

Czym spowodowane są ataki astmy

Ataki astmy spowodowane są czynnikami irytującymi, takimi jak pyłki, dym, łatwo wdychiwane proszki, roztocza. Każda z tych cząsteczek może wywołać reakcję mięśni oskrzeli, a tym samy atak astmy. Oskrzeliki wtedy się zwężają i dopływ powietrz staje się ograniczony.
Problem się pogarsza, gdy wyściółka oskrzelików się zaognia, następuje wzmożone wytwarzanie śluzu, który powoduje zatory dróg oddechowych. Środki stosowane przy leczeniu astmy mają zapobiec tym stanom zapalnym, a także pomóc doraźnie w rozszerzeniu dróg oddechowych gdy dojdzie do ataku.

Co się dzieje podczas ataku astmy

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Podczas ataku dochodzi do duszności, które są skutkiem nagłego skurczu oskrzeli, co prowadzi do zmniejszonego przepływu powietrza. Taki atak z pewnością jest dla osoby chorej nieprzyjemny i niespodziewany. Należy dokładnie ocenić czy objaw, który się pojawi, jest atakiem astmy, gdyż wtedy trzeba podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Zlekceważony atak lub nierozpoznany może prowadzić do poważnych konsekwencji, nawet takich zagrażających życiu chorego.

Mamy do czynienia z atakiem astmy, jeśli:

 • nie pomaga inhalator zapobiegawczy,
 • następuje spłycenie oddechu,
 • oddech staje się świszczący, zatyka się nos, pojawiają się duszności, kaszel i ucisk w klatce piersiowej, potem owe
 • objawy się pogarszają.

Jak postępować w przypadku astmy

1. Użyj inhalatora doraźnego tak szybko, jak możesz, oddychaj przy tym spokojnie i głęboko. Zaleca się od jednego do dwóch zaciągnięć.
2. Zrelaksuj się i ściągnij niewygodne, obcisłe ubrania.
3. Usiądź wygodnie w pozycji półsiedzącej, gdyż leżąc oddycha się ciężej. Pochyl się do przodu, a ręce oprzyj na kolanach.
4. Jeśli nie poczułeś się lepiej to w ciągu każdych kolejnych dwóch minut zaciągnij się inhalatorem(pojedynczo).
5. Jeśli odczuwasz niepokój, a objawy nie ustąpiły, zadzwoń pod numer ratunkowy 998 lub 112, możesz też skontaktować się z lekarzem.
6. Czekając na przybycie służb, kontynuuj dwa pojedyncze zaciągnięcia w ciągu każdych dwóch kolejnych minut.
7. Jeśli objawy ustąpiły i nie potrzebujesz pomocy odpowiednich służb, nadal udaj się na niezwłoczną wizytę do lekarzem.

W większości przypadków astmy inhalator jest wystarczający, jeśli jednak objawy będą poważniejsze, to nie wahaj się zadzwonić po pomoc.

Co dokładnie dzieje się podczas ataku astmy

Jeśli poznasz dokładnie procesy, które zachodzą podczas ataku astmy, dowiesz się dlaczego tak istotne są wizyty kontrolne u lekarza i odpowiednie leczenie.
Podczas ataku astmy w płucach dzieją się trzy najważniejsze rzeczy:
mięśnie oskrzeli ulegają obkurczeniu, co doprowadza do skurczu oskrzelików,
w wyściółce oskrzelików dochodzi do zapalenia, oskrzeliki zaczynają puchnąć,
to wszystko doprowadza do tego, że oskrzeliki zaczynają wytwarzać lepką wydzielinę lub flegmę, która jeszcze bardziej zmniejsza przepływ powietrza,
drożność płuc się zmniejsza, pojawiają się problemy z oddychaniem,
pojawiają się symptomy ataku astmy: świszczący oddech, duszności, ucisk w klatce piersiowej, kaszel.

Leczenie astmy w życiu codziennym

Ludzie którzy żyją z astmą na co dzień muszą utrzymywać chorobę pod kontrolą. Odpowiednie podjęte kroki zapobiegają jej objawom i występowaniu ataków.

Oznaki, że astma nie jest pod kontrolą:

 • kaszel/duszności
 • ucisk w klatce piersiowej
 • trudności w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych
 • konieczność korzystania z inhalatora więcej niż 2-4 razy w tygodniu
  odczuwane zmęczenie

Ważne w astmie jest to, by na co dzień unikać czynników wywołujących ataki choroby:

 • zmian pogody
 • przeziębienia i grypy
 • stresu, nadmiernego śmiechu
 • dymu zwykłego i tytoniowego
 • zimnego powietrza
 • wilgotnych, gorących dni
 • oparów farby
 • zanieczyszczeń
 • perfum
 • nadmiernych ćwiczeń fizycznych
 • alergenów takich jak drobinki kurzu, sierści zwierząt, pyłków
 • pokarmów i napojów bogatych w siarczany, których przykładami są krewetki, przetworzone, gotowe do podgrzania
 • potrawy, skoncentrowany sok z owoców
 • aspiryn i substancji podobnych.

Ważne jest, by stosować leki przeciwko astmie, a także stosować się do zaleceń lekarza. Należy poddać się testom alergicznym, by wyeliminować je ze swojego życia.