Zaznacz stronę

Wydzieliny, która wydobywają się z pochwy kobiety, mogą świadczyć zarówno o prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego, jak i być objawem choroby np. grzybicy pochwy, nadżerek lub waginozy. Każda kobieta powinna wiedzieć czym różni się prawidłowy śluz od upławów, świadczących o tym, że organizm zmaga się z jakąś przypadłością. Poszerzanie wiedzy na temat tego, jak zmienia się wydzielina intymna podczas cyklu miesiączkowego pomaga zachować spokój i kontrolę nad stanem swojego zdrowia oraz ułatwia podejmowanie decyzji o ewentualnych wizytach u lekarza.

 

Owulacja – jak wygląda śluz z pochwy?

Podczas trwania cyklu miesiączkowego z pochwy kobiety wydostaje się wydzielina, nazywana śluzem szyjkowym, której wygląd zmienia się w poszczególnych fazach cyklu. Niezwykle ważne jest, aby nauczyć się odróżniać prawidłową postać śluzu szyjkowego od upławów.

W trakcie cyklu miesiączkowego występują dwa rodzaje śluzu – płodny i niepłodny. Śluz płodny wydostaje się z pochwy na kilka dni przed owulacją, występuje w jej trakcie, a następnie zanika kilka dni po niej. Zwykle cały proces ma miejsce pomiędzy jedenastym a osiemnastym dniem cyklu. Śluz płodny charakteryzuje się tym, że jest bezbarwny, bezwonny oraz ciągnący się. Jego wygląd jest zbliżony do białka jaja kurzego. Wydzielinę nazywa się płodną, z uwagi na fakt, że umożliwia plemnikom przemieszczanie się, a w konsekwencji zapłodnienie komórki jajowej.

Zaraz po owulacji śluz płodny zmienia swą postać, stając się lepką, kleistą i mętną wydzieliną w białym lub kremowym kolorze. Tego typu śluz występuje do momentu pojawienia się miesiączki, czasem też podczas kilku dni od momentu jej zakończenia. Śluz niepłodny, w odróżnieniu od płodnego, nie jest zbyt obfity, jednakże może pozostawiać ślady na bieliźnie. Jego nazwa wywodzi się od roli jaką spełnia – stanowi bowiem barierę dla plemników, utrudniając im przedostawanie się do macicy.

Zarówno śluz płodny, jak i niepłodny, należą do wydzielin prawidłowych i świadczą o tym, że w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego.

 

Upławy z pochwy – jak wyglądają?

Upławami nazywamy nieprawidłowe wydzieliny, wydostające się z pochwy kobiety, świadczące o jej infekcji. Zwykle są objawem grzybicy pochwy, infekcji bakteryjnych lub innych chorób intymnych.

Upławy świadczące o grzybicy pochwy przyjmują postać białej, gęstej wydzieliny, wyglądem zbliżonej do twarożku. Zdarza się, że wydzielina może mieć także żółtawy lub zielonkawy kolor. Upławom często towarzyszy swędzenie lub pieczenie pochwy. W przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie tego typu objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 

Białe upławy (bakteryjne zapalenie pochwy)

Zakażenia bakteryjne nieco różnią się od przypadłości spowodowanych zakażeniami grzybicznymi. Bakteryjne zapalenie pochwy charakteryzuje się obfitymi, wodnistymi upławami w szarobiałym kolorze. Towarzyszy temu nieprzyjemny, rybi zapach. W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy udać się do lekarza ginekologa, który wdroży leczenie antybiotykowe (dopochwowe, a w niektórych przypadkach dodatkowo doustne).

 

Żółte upławy (rzęsistkowica)

Obfite, pieniące się upławy w kolorze żółtym lub zielonym mogą być objawem zakażenia pasożytem – rzęsistkiem pochwowym. Do zakażenia może dojść w trakcie stosunku seksualnego, podczas korzystania z tej samej toalety lub tych samych ręczników co osoba zarażona. W celu wyeliminowania nieprzyjemnych dolegliwości należy skorzystać z porady lekarza ginekologa, który wdroży leczenie za pomocą środków doustnych zawierających metronidazol lub tynidazol oraz leków dopochwowych, maści lub kremów.

 

Brązowe upławy (Chlamydioza)

Upławy w kolorze brązowym mogą świadczyć o zakażeniu chlamydiozą, inaczej Chlamydią Trachomatis. Chorobie często towarzyszy krwawienie po stosunku lub śródmiesiączkowe oraz pieczenie pochwy podczas oddawania moczu.

 

Nadżerka szyjki macicy – jak wyglądają upławy?

Nadżerka to inaczej ubytek nabłonka lub błony śluzowej w szyjce macicy. Zwykle nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy. Jej obecność przeważnie stwierdza się podczas badania ginekologicznego, jednak możemy ją także rozpoznać po obfitych upławach koloru białego, żółtego lub zielonego. Charakterystycznymi dolegliwościami towarzyszącymi nadżerkom są bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, bóle podbrzusza oraz bóle podczas stosunku płciowego.

Diagnozie lekarskiej o obecności nadżerki w organizmie zwykle towarzyszy badanie cytologiczne, mające za zadanie wykluczyć obecność komórek nowotworowych w szyjce macicy.