Zaznacz stronę

Opryszczka wargowa przez wielu postrzegana jest jedynie jako przypadłość natury estetycznej, której towarzyszą swędzące i bolesne wykwity w okolicach ust, wywoływane przez wirus HSV1. Tymczasem opryszczka stanowi dużo poważniejszy problem, gdyż związane z nią powikłania bywają bardzo groźne i mogą mieć podłoże chorobowe. Z tego względu należy za wszelką cenę przeciwdziałać pojawieniu się niechcianej dolegliwości.

 

Podstępny wirus HSV

Opryszczka wargowa należy do przypadłości, którymi bardzo łatwo jest się zarazić. Prawdopodobieństwo zakażenia jest tym większe, im bardziej osłabiony jest nasz organizm. Opryszczka wargowa charakteryzuje się częstymi nawrotami, stąd warto zwrócić uwagę na kilka zaleceń profilaktycznych, które mogą temu zapobiec.

Opryszczkę, zlokalizowaną w okolicach ust i nozdrzy, wywołuje wirus Herpes Simplex, w skrócie HSV, typu 1. Wirus HSV typu 2 dotyczy z kolei narządów intymnych. HSV charakteryzuje się tzw. latencją, czyli stanem uśpienia. Oznacza to, że posiada on zdolność pozostawania w naszym organizmie od paru godzin do nawet kilkunastu lat.

Na uaktywnienie wirusa HSV1 wpływa przede wszystkim osłabienie organizmu, spowodowane stresem, przemęczeniem lub chorobą. Czasami zwykłe przeziębienie może stanowić przyczynę nawrotu tej przykrej dolegliwości. Rozwojowi wirusa sprzyjają także wizyty u dentysty, ze względu na jego zdolność to tworzenia się w miejscach, w których doszło do niewielkich urazów. HSV może pojawiać się w efekcie ekspozycji ciała na działanie niskich lub wysokich temperatur, np. zimą lub latem. Zdarza się także, że wirus atakuje organizm kobiety podczas miesiączki.

Przeciwdziałanie pojawiającej się cyklicznie opryszczce jest uzależnione od przyczyn, które wywołały tą przypadłość.

 

Stosuj zbilansowaną dietę i nawilżaj skórę

W przypadku przeziębienia lub innych chorób, układ odpornościowy człowieka jest skoncentrowany na ich zwalczaniu, co może stanowić idealną okazję do ataku różnego rodzaju wirusów, bakterii i zarazków, w tym wirusa opryszczki pospolitej. Aby ustrzec się przed niechcianymi dolegliwościami warto uzupełnić swoje menu o produkty bogate w witaminy i minerały lub zastosować odpowiednią suplementację.

Spora część pacjentek zaobserwowała pojawienie się wirusa HSV1 podczas miesiączki, zwykle na około tydzień przed wystąpieniem krwawienia. Przyczyną tego zjawiska są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety, na które mamy niewielki wpływ. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie skutecznie ochronić się przed rozwojem wirusa.

Opryszczce wargowej sprzyjają wahania temperatur w ciągu dobry, promieniowanie słoneczne, mrozy orz zawieruchy. Przesąd, że nie należy całować się na wietrze jest wskazówką, aby zwrócić większą uwagę na niekorzystne warunki metrologiczne, które mogą wpływać na pojawienie się niechcianej przypadłości oraz na możliwość zarażenia się wirusem od innych osób.

Atakom opryszczki sprzyja także odwodniona, sucha i szorstka skóra. Z tego względu warto pić duże ilości wody mineralnej oraz stosować kosmetyki, wpływające korzystnie na zwiększenie elastyczności i nawilżenia naszej cery. W przypadku, gdy jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni UV, warto sięgać po preparaty stworzone na bazie filtrów o współczynniku odpowiednim do naszej karnacji.

 

Unikaj mikrourazów i zrelaksuj się

Do najczęstszych przyczyn występowania opryszczki wargowej należy m.in stres. Rozwojowi wirusa sprzyjają nerwowe i trudne sytuacje życiowe. Z tego względu warto zaplanować swój czas wolny pod kątem wyciszenia, uspokojenia i regeneracji organizmu. Istnieje mnóstwo technik relaksacyjnych, które mogą stać się pomocne w przywróceniu równowagi wewnętrznej organizmu, rozluźnieniu mięśni i odprężeniu umysłu. Należy pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w składniki odżywcze i regularności posiłków.

Podczas wizyt u dentysty lub zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej należy powiadomić lekarza o skłonnościach do nawracającej opryszczki. Dzięki temu stomatolog zwróci większą uwagę na to, aby nie dopuścić do mikrourazów w jamie ustnej, które mogą stanowić przyczynę ponownego ataku wirusa.

Jeśli dojdzie do nawrotu choroby należy pamiętać o stosowaniu zasad higieny, częstym myciu rąk, zwłaszcza po ich kontakcie ze zmianami skórnymi. Należy unikać kontaktów fizycznych z osobami zarażonymi wirusem HSV oraz nie używać ich przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce, ręczniki lub kosmetyki.