Zaznacz stronę

Midiana to tabletki antykoncepcyjne, których skład to głównie: drospirenon i etynyloestradiol (3 mg + 0,03 mg).

Tabletki Midiana to doustny środek, który jest stosowany przez kobiety w celu antykoncepcji. Ich receptura to głównie dwa składniki, co jest równoznaczne z tym, że mają dwie substancje czynne. Należą do nich: drospirenon i etynyloestradiol. Są to odpowiedniki naturalnie, które występują w organizmie w postaci hormonów takich jak estrogen i progestagen.

Midina jest lekiem jednofazowym, co z kolei oznacza, że wszystkie tabletki mają równo taką samą ilość składników aktywnych. Środek ten stosuje się przez 21 dni, a następnie należy zastosować przerwę, która powinna trwać 7 dni.

Tabletki te należą do 4 generacji tabletek antykoncepcyjnych. Są one produkowane  przez firmę Gedeon Richter.

 


 

Midiana cena

Sprawdź cenę w renomowanej aptece internetowej euroClinix wraz z receptą wystawianą online.

 • Recepta jest wystawiana automatycznie po wypełnieniu prostego formularza medycznego. Nie zajmuje to więcej niż 2 minuty. Po wypełnieniu owego formularza, możemy przejść do płatności, a automatycznie lek zostanie wydany wraz z receptą.
  (Usługa jest w pełni darmowa, a recepty są podpisywane przez zarejestrowanych lekarzy)
 • Pełna dyskrecja i bezpieczeństwo
  (Wszystkie przekazywane dane są w pełni poufne. Zamówienia wysyłane są w dyskretnych, nie zdradzających zawartości opakowaniach.)

Plastry evra cena

 


 


 

 

Midiana – recepta online

Leku tego nie można kupić bez posiadania recepty, nie daj midiana informacjesię oszukać i nie kupuj leków z nieznanych źródeł. Dzięki nam jesteś w stanie zaopatrzyć się w pełni oryginalny lek pochodzący z licencjonowanej apteki, bez wychodzenia z domu. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem leku, wystarczy kliknąć w link u góry by sprawdzić cenę i przejść do krótkiego formularza medycznego, po wypełnieniu którego zostanie automatycznie wystawiona recepta, wydawana wraz z lekiem.

Skuteczność tabletek Midiana

Lek Midiana charakteryzuje się wysoką skutecznością związaną z antykoncepcją. Prawidłowe zażywanie leków powoduje, że ryzyko zajścia w ciążę zmniejsza się do mniej niż 1%. Dodatkowo tabletki sprawiają, że cykl miesiączkowy zostaje uregulowany, krwawienia są bardziej cykliczne. Objawy napięcia przedmiesiączkowego a także inne niedyspozycje zostają  złagodzone.

Środek ten tak jak wszystkie inne środki, które należą do 4 generacji pigułek antykoncepcyjnych ukazuje działanie antyandrogenne, a w następstwie może być pomocny w leczeniu niektórych dolegliwości hormonozależnych. Takich jak: zespół policystycznych jajników, nadmierne owłosienie (hirutyzm), bądź trądzik.

Wady leku Midiana

Stosowanie tabletek Midiana musi być stosowane w formie doustnej każdego dnia. Najlepsze efekty uzyskuje się zażywając pigułki codziennie o stałej porze. Może to wiązać się z problemami u tych pań, które nie radzą sobie ze skrupulatnością.

Jeżeli podczas kuracji dojdzie do popełnienia jakiejś pomyłki, przykładowo jeżeli pominiemy zażycie jednej tabletki, wówczas może dojść do spadku efektywności działania lekarstwa. Dodatkowo samo stosowanie leku, niesie ze sobą możliwość pojawienia się nieprzewidzianych skutków ubocznych, jak z resztą bywa ze wszystkimi lekarstwami.

Skład tabletek

Każda tabletka ma w składzie dwa syntetyczne hormony: drospirenon (3 mg) i etynyloestradiol (0,03 mg). Do pozostałych składników będących substancjami pomocniczymi należą: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana żelowana, stearynian magnezu, powidon K 25 (rdzeń tabletki) oraz alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, talk, lecytyna sojowa, makrogol 3350 (otoczka tabletki).

Jaki jest wygląd tabletek i zawartość opakowania

W opakowaniu tabletek  może znajdować się jeden bądź  trzy blistry pigułek, a w każdym z nich jest 21 tabletek. Dodatkowo do środka opakowania dołączona jest także ulotka jak i również torebka do przechowywania blistrów.

Tabletki mają okrągły kształt, są  powlekane białą otoczką i wypukłe z obu stron. Po jednej stronie tabletki wytłoczony jest napis „G63”.

Jak wygląda działanie tabletek Midiana

Do aktywnych składników pigułek należą dwa syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol, będący odpowiednikiem estrogenu i drospirenon, który jest odpowiednikiem progestagenu. To właśnie te dwie substancje są głównie odpowiedzialne za antykoncepcje, a ich działanie określić można na kilka sposobów. Najważniejszym z nich jest zatrzymanie dojrzewania pęcherzyków Graafa, a co za tym idzie – brak owulacji.

Następstwem zażywania tabletek Midiana jest zmiana konsystencji śluzu, za którego produkcje odpowiedzialna jest szyjka macicy. Śluz bowiem zaczyna być gęstszy i lepki, co stanowi przeszkodę dla plemników w swobodnym przemieszczaniu się.

Co więcej pigułki te powodują, że błona śluzowa ulega zmianom. Endometrium bowiem pozostaje cienkie przez cały okres trwania cyklu miesiączkowego, co z kolei świadczy o tym, że w macicy nie ma odpowiednich warunków, by zarodek mógł swobodnie się rozwijać. Nawet więc jeżeli komórka jajowa uwolni się, a plemnik jakimś trafem dojdzie do niej, co raczej nie jest możliwe, to ryzyko związane z zajściem w ciąże pozostaje nadal znikome.

 

Wchłanianie i metabolizm

Za równo drospirenon i etynyloestradiol wchłaniają się  z przewodu pokarmowego, przy czym drospirenon praktycznie całkowicie. Szczytowe stężenie drospirenonu przy wielorazowym zażywaniu leku przypada na 7. – 14. dzień. Każda z tych substancji zostaje w błyskawiczny sposób metabolizowana i wydalana wraz z moczem i kałem, głównie w postaci metabolitów, natomiast jeśli mowa o etynyloestradiolu- wyłącznie w formie metabolitów.

Działanie lecznicze – antyandrogenne

Tabletki Midiana posiadają szereg działań o charakterze leczniczym, co oznacza, że powodują hamowanie działania męskich hormonów płciowych, które znajdują się również w znikomych ilościach, w organizmie każdej z pań. Do ich zadań należy porost włosów, a także działanie  gruczołów łojowych.

Natomiast zadanie drospirenonu opiera się na blokowaniu receptorów androgenowych, co umożliwia zahamowanie produkowania tego właśnie hormonu. Ma to pozytywny wpływ na porost włosów, jak i również korzystnie oddziałuje na stan cery. Dodatkowo zauważa się pozytywne skutki podczas leczenia zespołu policystycznych jajników.

Jak powinno zażywać się tabletki Midiana

Pigułki te powinno się stosować każdego dnia przez  21 dni, a następnie powinno się zrobić przerwę trwającą tydzień. Pierwszą pigułkę należy wziąć w dzień tygodnia, na który jest przeznaczona. Wszystkie informacje znajdują się na ulotce, potem należy postępować  zgodnie ze strzałkami.

Tabletki te powinno połykać się w całości, nie rozgryzając ani nie żując. W razie konieczności można popić je wodą. Powinno stosować je w stałych odstępach czasowych. Najbardziej pożądane jest zażywanie ich każdego dnia o jednej godzinie, każdego dnia. Lek ten działa antykoncepcyjnie przez okres całego miesiąca, wliczając w to wszystkie przerwy od jego zażywania. Nie jest więc konieczne stosowanie dodatkowych preparatów o działaniu przeciwciążowym. Można natomiast używać prezerwatyw, gdyż chronią one także przed chorobami, które przekazywane są drogą płciową.

W jakim czasie rozpocząć stosowanie Midiany

Pierwszą tabletkę powinno się wziąć dokładnie pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego, czyli wtedy , gdy miesiączka się pojawi. Wówczas działanie chroniące przed zajściem w ciąże jest rozpoczęte natychmiast. Jest także możliwość zażycia pigułki mniej więcej w 2-5 dniu miesiączki, jednak należy liczyć się z tym, że wówczas pełne działanie przeciwciążowe zostanie rozpoczęte dopiero po tygodniu od zażycia tabletki. Przez ten czas polecane jest stosowanie z zabezpieczeń jakimi są prezerwatywy. Jeżeli do tego czasu kobieta stosowała:

 • inne dwuskładnikowe tabletki – pierwszą tabletkę Midiany powinna wziąć dzień po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki leku, który zażywała dotychczas
 • minipigułki – pierwszą tabletkę Midiany może zażyć w jakimkolwiek dniu, natomiast przez okres kolejnych 7 dni należy korzystać z dodatkowych zabezpieczeń podczas odbywania stosunku.
 • plastry antykoncepcyjne lub krążek dopochwowy – wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletek Midiana

Tabletki te są stosunkowo bezpiecznym środkiem, nie zagrażają zdrowiu, należy jednak pamiętać, że mogą pojawić się pewne czynniki zagrażające, które należy wziąć pod uwagę, stosując ten środek. Do najważniejszych przeciwskazań należą:

 • uczulenie na składniki, głównie na etynyloestradiol i drospirenon
 • wystąpienie w przeszłości zawał serca lub udar mózgu;
 • zakrzepy krwi, kiedykolwiek występujące w naczyniach krwionośnych nóg, płuc lub innych narządów;
 • niedobór białka S, niedobór białka C, obecność czynnika V Leiden, niedobór antytrombiny III lub przeciwciał antyfosfolipidowych;
 • dusznica bolesna lub przemijający atak niedokrwienny;
 • unieruchomienie przez dłuży okres czasu, na przykład w wyniku obrażeń czy operacji;
 • migreny z tzw. aurami (obecnie lub w przeszłości);
 •  krwawienia z pochwy, których o nieustalonej przyczynie;
 • cukrzyca z degradacją naczyń krwionośnych;
 • nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów, hiperhomocysteinemia;
 • ciężkie choroby wątroby lub niewydolność nerek;
 • rak piersi lub narządów rodnych (obecnie lub w przeszłości);
 • uczulenie na orzechy ziemne lub soję (ze względu na obecność oleju sojowego w składzie pigułek);

Wyżej wymienione dolegliwości są wyłącznie podstawowymi  przeciwwskazaniami do zażywania leku jakim jest Midiana. Podczas konsultacji lekarskiej należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, nie zbaczając na to czy są one aktualne, czy wiążą się z przeszłością pacjenta. Specjalista koniecznie musi wiedzieć o wszystkich lekarstwach, które zażywane są przez pacjentkę.

Czy Midianę można stosować równolegle z innymi lekami

Istnieją lekarstwa, które w połączeniu z tabletkami Midiana, mogą skutkować obniżeniem efektywności działania antykoncepcyjnego. Dodatkowo mogą nastąpić działania niepożądane, do których należy chociażby niespodziewane krwawienie. Środki, które wchodzą w interakcje z tabletkami Midiana to między innymi:

 • leki na padaczkę przykładowo: karbamazepina, barbiturany, prymidon, fenytoina, okskarbazepina;
 • część lekarstw stosowanych w leczeniu zakażeń wirusem HIV lub wirusowego zapalenia wątroby typu C;
 • leki na gruźlicę (np. ryfampicyna);
 • niektóre leki przeciwgrzybicze (np. gryzeofulwina);
 • leki przeciwpadaczkowe
 • preparaty ziołowe na bazie dziurawca;
 • leki na nadciśnienie płucne (np. bosentan);
 • leki zawierające cyklosporynę;
 • .

Zanim zaczniemy stosować tabletki Midiana równolegle z innymi preparatami należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Cała lista zawierająca przeciwskazania do stosowania leku znajduje się na jego ulotce. Należy więc przed rozpoczęciem stosowania, koniecznie się z nią zapoznać.

Midiana skutki uboczne

Z Midianą, podobnie jak z wszystkimi lekami o działaniu antykoncepcyjnym,  wiążą się działania niepożądane. Jednak nie każda pacjentka będzie miała do czynienia ze skutkami ubocznymi. Do tych najpowszechniej występujących dochodzi w około10% przypadków. Przeważnie nie są one znacząco groźne dla zdrowia i nie przebiegają w mocny uciążliwy sposób.

 

Midian, a badania kliniczne

Utworzono 2 grupy, w każdej znajdowało się 60 kobiet. Pierwsza z grup stosowała drospirenon i etynyloestradiol w dawkach 3 mg + 0,03 mg, czyli zawierające identyczne stężenie jak w pigułkach Midiana. Druga zaś zażywała tabletki, w których składzie etynyloestradiol i desogestrel podawany był w dawkach 30 μg + 150 μg.

Cała kuracja przebiegała przez 6 miesięcy, podczas, których kobiety poddawane były  5 kontrolom: po 1, 3 i 6 miesiącu trwania kuracji, a następnie 3 i 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Podczas trwania badania za równo kobiety z pierwszej jak i drugiej grupy miały regularne cykle. Natomiast badania kontrolne, które przeprowadzone zostały 6 miesięcy po zakończeniu leczenia regularne cykle zostały zaobserwowane już tylko u 17.24% pacjentek, znajdujących się w grupie stosujących etynyloestradiol i desogestrel i u

44.83% procent kobiet zażywających drospirenon i etynyloestradio. Co więcej 33% pań, które stosowały tabletki z drospirenonem zaobserwowało redukcję stopnia hirsutyzmu, co oznacza, że rezultaty utrzymywały się także 6 miesięcy po zakończeniu terapii. W grupie kobiet, które przyjmowały tabletki, zawierające desogestrel nie odnotowano żadnej poprawy w obszarze nadmiernego owłosienia.

Co ciekawe, te pacjentki, które brały drospirenon, zauważyły również spadek wskaźnika masy ciała o około 0.52 kg/m2, a także poprawę profilu lipidowego i glikemicznego, spadek ciśnienia tętniczego, obniżenie cukru we krwi i również redukcję poziomu testosteronu.