Zaznacz stronę

Choroby weneryczne

 

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

Co roku ilość osób zarażonych chorobami wenerycznym wzrasta. W Europie Zachodniej rokrocznie zdarza się około 17 milionów zachorowań. Należy być świadomym, że każde zbliżenie seksualne jest obarczone ryzykiem zarażenia. Tak, również stosunek analny i oralny.

 

Przy zarażaniu występują następujące symptomy:

 • upławy z pochwy, cewki lub penisa,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • pojawiający się ból podczas oddawania moczu,
 • ból podczas stosunku.

Jeśli chcą państwo dowiedzieć się więcej o objawach chorób przenoszonych drogą płciową i sposobach ich leczenia, zapraszamy do dalszego czytania.

 

klykiny-konczyste
opryszczka-narza%cc%a8dow-plciowych
chlamydia
rzeżączka
bakteryjne-zapalenie-pochwy
ureaplasma-urealyticum
rzesistkowica
mycoplasma-genitalium

 

Rodzaje chorób wenerycznych

Wyróżniamy trzy następujące typy chorób przenoszonych drogą płciową:

 • bakteryjne,
 • pasożytnicze,
 • wirusowe.

Dwa pierwsze typy chorób wenerycznych, czyli bakteryjne i pasożytnicze, są stosunkowo łatwe do wyleczenia. O wiele ciężej jest z typem wirusowym, który nie tylko jest ciężki do wyleczenia, ale również czasami przyjmuje formę latentną, czyli taką, która pozostaje w organizmie do końca życia.

 

Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową

Występowanie tych chorób jest spowodowane przeniesieniem bakterii z jednego człowieka na drugiego drogą płciową. Zajmują one obszary takie jak: pochwa, cewka moczowa, szyjka macicy, jama ustna, gardło, odbyt. W nielicznych przypadkach mogą również zaatakować również oczy i ośrodkowy układ nerwowy.

Bakteryjne choroby weneryczne to:

 • Chlamydia (spowodowana Chlamydia trachomatis)
 • Kiła (spowodowana Treponema pallidum)
 • Rzeżączka (spowodowana Neisseria gonorrhoeae)
 • Nieswoiste zapalenie cewki moczowej
 • Bakteryjne zapalenie pochwy
 • Mycoplasma genitalium

W jaki sposób przebiega leczenie

Znaczną większość chorób wenerycznych spowodowanych bakteriami można w łatwy sposób wyleczyć antybiotykami. W przypadku kiły i rzeżączki sprawa jednak nieco się komplikuje. Osoby chorujące na kiłę czasami muszą poddać się hospitalizacji.

 

Wirusowe choroby weneryczne

Wirusowe choroby weneryczne, jak sama nazwa wskazuje, są spowodowane wirusami. Przenoszą się one nie tylko poprzez kontakt seksualny, ale również poprzez kontakt skórny, czy jak w przypadku wirusa HIV, za pomocą styczności z zakażoną krwią. Większość z nich jest nieuleczalna. Leczenie polega na usunięciu objawów i poprawienia komfortu pacjenta, który one powodują.

 

Najpowszechniej występujące wirusowe choroby weneryczne:

 • Kłykciny kończyste (spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV)
 • Opryszczka narządów płciowych (spowodowane wirusem opryszczki typu II)
 • HIV (spowodowany ludzkim wirusem upośledzenia odporności)

Kłykciny kończyste czy też opryszczka narządów płciowych nie zagrażają życiu pacjenta, jednak wirus HIV już tak. Niesie on ze sobą bardzo poważne konsekwencje.
Należy pamiętać, że choroby weneryczne w pierwszym stadium mogą przebiegać bez widocznych objawów. W przypadku kłykcin kończystych objawy mogą wystąpić nawet po roku od momentu zarażenia.

 

W jaki sposób przebiega leczenie

Opryszczkę narządów płciowych leczymy poprzez zastosowaniu odpowiednich leków i maści przeciwwirusowych, które leczą symptomy i zapobiegają ich dalszemu występowaniu. W przypadku kłykcin kończystych stosuje się krioterapię, czyli wymrażanie brodawek, bądź leczenie specjalnymi maściami i roztworami. Przy zakażeniu wirusem HIV stosuje się długotrwałą kurację antyretrowirusową.

 

Pasożytnicze choroby weneryczne

Pasożytnicze choroby weneryczne mogą być spowodowane poprzez kontakt płciowy, bądź też poprzez styczność z zakażoną pościelą, ręcznikami i odzieżą. Większość z tych zakażeń jest stosunkowo łatwa do wyleczenia i niegroźna. W leczeniu stosuje się maści, szampony przeciwpasożytnicze, a w przypadku rzęsistkowicy skuteczna jest antybiotykoterapia.

 

Najpopularniejsze pasożytnicze choroby przenoszone drogą płciową:

 • Wszawica łonowa (spowodowana wszą łonową)
 • Świerzb (spowodowany świerzbowcem ludzkim)
 • Rzęsistkowica (spowodowana rzęsistkiem pochwowym)

 

W jaki sposób leczyć pasożytnicze choroby weneryczne

W przypadku leczenia rzęsistkowicy stosujemy antybiotykoterapię, w przypadku świerzba specjalne kremy. Wesz łonową zwalczamy poprzez zgolenie włosów w okolicy narządów płciowych i zastosowanie środków pasożytniczych tj. kremy, płyny, szampony.

 

Objawy wraz przenoszonych drogą płciową

Choroby weneryczne w swym początkowym stadium niestety mogą przebiegać bez widocznych objawów. Jednak już po zarażeniu można dalej tą chorobą przekazywać dalej na inne osoby poprzez kontakty seksualne. Jeśli doświadczą państwo jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

 

Dla kogo występuje ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną

Możliwość zarażenia się chorobą weneryczną w dzisiejszych czasach jest bardzo duża. Ryzyko dotyczy każdej aktywnej seksualnie osoby. Poznanie czynników podwyższających zagrożenie pomoże podejmować ostrożniejsze decyzje i zmniejszenie prawdopodobieństwa zarażenia.

 

Czynniki zwiększające ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną:

Seks bez zabezpieczeń- największe ryzyko zachorowania na chorobę weneryczną stwarza niestosowanie mechanicznych zabezpieczeń podczas stosunku. Prezerwatywy powinny być stosowane przy stosunkach pochwowych, oralnych i analnych. Niestosowanie ich jest najczęstszą przyczyną zarażenia bakteryjnymi chorobami wenerycznymi. Aż 70-80 % szans na zarażenie partnerki ma mężczyzna chorujący na rzeżączkę jeśli nie stosuje prezerwatyw.
Mnogość partnerów seksualnych – wraz ze wzrostem ilości partnerów seksualnych wzrasta ryzyko zarażenia chorobą weneryczną. Każda osoba aktywna seksualnie ma za sobą kilka poprzednich kontaktów płciowych z różnymi osobami. By wykluczyć ryzyko należy poddać się badaniom.
Wcześniejsza historia zarażeń chorobami wenerycznymi – osoby, które już wcześniej były zarażone chorobą weneryczną są w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli doszło u nich w przeszłości do zachorowania na syfilis, rzeżączkę, chlamydię, opryszczkę to są podatni na zarażenie się jedną z najgorszych chorób- wirusem HIV.
Wiek – do grupy podwyższonego ryzyka należą młode kobiety, które są w okresie dojrzewania. Ich komórki szyjki macicy ulegają ciągłym zmianom.
Nadużywanie alkoholu i narkotyków- nadużywanie środków psychoaktywnych i alkoholu prowadzi do nadmiernej lekkomyślności i zaburza zdolność podejmowania decyzji. Podczas używania igieł może dojść do zakażenia wirusem HIV lub wirusem zapalenia wątroby typu B.

 

Powikłania chorób wenerycznych

Choroby weneryczne przenoszone drogą płciową mogą czasami nieść ze sobą powikłania. Poniżej znajdują się powikłania mogące wystąpić u kobiet i mężczyzn.

 

Powikłania chorób wenerycznych u kobiet

Przy zaniedbaniu leczenia chorób przenoszonych drogą płciową mogą wystąpić zagrożenia dla zdrowia kobiety. Leczenie powinno rozpocząć się wkrótce po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Jeśli dopuścimy do rozwoju rzeżączki, chlamydii czy bakteryjnego zapalenia pochwy to może dojść do komplikacji podczas ciąży lub porodu i zagrozić życiu i zdrowiu dziecka. Według badań około 40 % kobiet zarażonych chorobą weneryczną choruje również na zapalenie narządów miednicy mniejszej(PID), które zwiększa ryzyko występienia ciąży pozamacicznej. Kłykciny kończyste i opryszczka narządów płciowych również stanowią zagrożenie dla dziecka przy porodzie, istnieją jednak sposoby, by uchronić dziecko przed zakażeniem przy narodzinach.

 

Powikłania chorób wenerycznych u mężczyzn

Bakteryjne choroby weneryczna mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie cewki moczowej, co może spowodować rozwój infekcji nerek. Powikłaniem może być również bezpłodność, do której dochodzi przez stan zapalany w nasieniowodzie spowodowany nieleczonymi chorobami wenerycznymi. Występowały również, niezwykle rzadko, przypadki występowania zespołu Reitera.

 

Powikłania chorób STI u kobiet i mężczyzn

Kiła to choroba, która jest jedną z najgroźniejszych chorób wenerycznych. Może wywołać liczne powikłania u obu płci, które obejmują układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Osoby, które mają owrzodzenie towarzyszące kile są pięć razy bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV. U kobiet ryzyko to również występuje przy opryszczce narządów płciowych, gdzie owrzodzenie zajmuje ścianki pochwy. Seks bez zabezpieczeń zwiększa podatność na infekcję. Większa podatność na zarażenie wirusem HIV ma również miejsce w przypadku infekcji bakteryjnej, takiej jak na przykład bakteryjne zapalenie pochwy.

 

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym

 • należy się zabezpieczać podczas współżycia;
 • należy przynajmniej raz w roku wykonywać kompleksowe badania, nawet jeśli dochodzi do stosunku z użyciem prezerwatyw;
 • po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia należy wykonać badanie na obecność choroby wenerycznej;
 • przy wykrytej chorobie należy zachować wstrzemięźliwość seksualną do momentu wyleczenia;
 • o chorobie należy poinformować wszystkich partnerów seksualnych, z którymi doszło do stosunku w czasie istniała możliwość zarażenia.

 

Statystyki chorób wenerycznych

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) liczba zachorowań na choroby weneryczne ma stosunek rosnący z roku na rok. Zakażenie najczęściej dotyczy osób mieszkających w uboższych dzielnicach wielkich miast, przeważnie w grupie wiekowej 15-24 lata. Należy jednak mieć na uwadze, że do zakażenia może dojść u każdej aktywnej seksualnie osoby. Nie ma znaczenia jej wiek, płeć czy warunki w jakich się obraca.

Chlamydia– najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową w Europie. Częstość jej występowania jest związana z bezobjawowym przebiegiem, więc chore osoby nieświadomie zarażają swoich partnerów seksualnych. Podczas ostatnich 10 lat liczba zdiagnozowanych przypadków drastycznie wzrosła. Według statystyk w 2010 roku zakażeniu uległo ponad 345 tysięcy osób w 24 krajach Europy.
Rzeżączka- również należy do najczęściej występujących chorób wenerycznych w Europie. Liczba zachorowań rośnie z roku na rok. Z obawą również obserwuje się wzrost odporności bakterii odpowiedzialnej za rzeżączkę na tradycyjne metody jej leczenia. W 2010 roku doszło do 32 028 przypadków zachorowań na rzeżączkę w 28 krajach Europy. najbardziej narażeni są mężczyźni, gdyż symptomy choroby ujawniają się u nich znacznie częściej niż u kobiet.
Opryszczka narządów płciowych- jedna z najczęściej występujących wirusowych chorób wenerycznych. Według statystyk, w latach 2000-2010, liczba zachorowań wzrosła aż o 142%! Zdaniem lekarzy wzrost ten jest spowodowany zastępowaniem prezerwatyw środkami hormonalnymi, a także tym, że seks oralny stał się bardziej popularny. Spadła również odporność na wirusa opryszczki pospolitej(HSV1).
Kłykciny kończyste– tak zwane brodawki weneryczne. Jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych w Europie. W ostatnich dziesięciu latach szczególnie wzrosła liczba zachorowań wśród osób po 45 roku życia.
Pozostałe choroby STi- w ciągu ostatnich dziesięciu latach liczba zachorowań na bakteryjne zapalenie pochwy wzrosła dwukrotnie. Wzrosła również liczba osób chora na kiłę. Według statystyk choruje na nią trzy razy więcej ludzi niż na HIV.