Zaznacz stronę

Antykoncepcja długoterminowa stanowi doskonały sposób zapobiegania niechcianej ciąży, przeznaczony dla kobiet aktywnych seksualnie. Do najczęściej stosowanych metod antykoncepcji długoterminowej należą pigułki hormonalne, wkładki domaciczne, zastrzyki, implanty oraz plastry antykoncepcyjne. Główną zaletą takich rozwiązań jest ich długotrwałe działanie, które powoduje, że w chwilach seksualnych uniesień nie trzeba martwić się ryzykiem zajścia w nieplanowaną ciążę. Jest to idealna opcja dla młodych kobiet, które nie urodziły jeszcze dzieci oraz kobiet, które nie planują już być matkami. Według opinii specjalistów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego antykoncepcja długoterminowa jest rozwiązaniem godnym uwagi, gdyż w każdej chwili możliwa jest rezygnacja z tego typu metod oraz odzyskanie zdolności prokreacyjnych. Warto wiedzieć, że może być także stosowana u kobiet karmiących piersią.

 

Antykoncepcja długoterminowa – wysoka skuteczność

Antykoncepcję długoterminową uznaje się za najskuteczniejszą spośród wszystkich metod antykoncepcyjnych (mechanicznych, chemicznych oraz naturalnych). Skuteczność poszczególnych metod stwierdza się na podstawie tzw. wskaźnika Pearla.

Wskaźnik Pearla określa ilość ciąż przypadających na 100 kobiet stosujących daną metodę przez okres jednego roku. Stosunki bez zabezpieczenia charakteryzują się wskaźnikiem Pearla na poziomie 85, natomiast w przypadku implantów indeks ten waha się w granicach 0,01-0,06.

Zanim zaczniemy stosować antykoncepcję długoterminową niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa, w celu wyboru odpowiedniej formy zabezpieczenia na podstawie wywiadu i wyników badań. Kolejnym krokiem są badania kontrolne, które wykonuje się minimum raz w roku.

 

Długoterminowa antykoncepcja – tabletki

Wśród najczęściej stosowanych metod antykoncepcji hormonalnej możemy wyróżnić tabletki antykoncepcyjne. Zwykle tworzone są na bazie syntetycznych odpowiedników żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progestagenów, które mają za zadanie zahamować proces owulacji oraz zagęszczać śluz szyjkowy w celu utrudnienia plemnikom przemieszczania się. Pigułki dwuskładnikowe, w zależności od ilości hormonów, możemy podzielić na:

– jednofazowe – stężenie hormonów w pigułce nie ulega zmianie w trakcie cyklu

– dwufazowe – stężenie hormonów jest uzależnione od zmian, które występują w organizmie kobiety podczas cyklu. Są polecane przede wszystkim pacjentkom znajdującym się w okresie okołomenopauzalnym, mającym nieregularne miesiączki

– trójfazowe – w środkowej części cyklu mamy do czynienia ze zwiększonymi dawkami estrogenów

– czterofazowe – pigułki najnowszej generacji, przyjmowane przez 28 dni cyklu. Ostatnie dwie pigułki to tzw. pigułki placebo, pozbawione substancji czynnych.

Na rynku możemy znaleźć także pigułki jednoskładnikowe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pacjentek, które nie mogą przyjmować estrogenów np. dla kobiet karmiących piersią.

Należy pamiętać, że podczas stosowania tego typu antykoncepcji, może być konieczne zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia np. jeśli pacjentka zapomniała zażyć pigułkę lub gdy miała problemy żołądkowe, którym towarzyszyły wymioty lub biegunka.

 

Długoterminowa antykoncepcja – plastry antykoncepcyjne

Kolejną metodą długotrwałej antykoncepcji hormonalnej są plastry antykoncepcyjne. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się działaniem zbliżonym do pigułek, jednakże wchłanianie składników aktywnych odbywa się poprzez skórę, z pominięciem przewodu pokarmowego. Niewątpliwą zaletą plastrów jest fakt, że w odróżnieniu od pigułek, nie wymagają one codziennej kontroli, gdyż ich aplikacja ma miejsce jedynie raz w tygodniu. Plastry antykoncepcyjne możemy aplikować na:

– pośladkach

– ramionach

– podbrzuszu

– górnej części tułowia

Nie należy umieszczać plastrów na piersiach oraz owłosionej, zranionej lub podrażnionej skórze. Na skuteczność plastrów może wpływać zawartość tkanki tłuszczowej, stąd nie zaleca się tej metody osobom otyłym.

 

Długoterminowa antykoncepcja – zastrzyk antykoncepcyjny

Antykoncepcja długoterminowa może także przyjąć formę zastrzyków domięśniowych. Tę metodę stosuje się raz na trzy miesiące lub raz na miesiąc, w przypadku nowszej, skuteczniejszej wersji. Zastrzyki antykoncepcyjne nie są odpowiednią metodą dla par, które planują niedługo mieć dzieci, ze względu na wydłużony okres powrotu pacjentki do płodności (nawet do roku od ostatniej iniekcji).

 

Długoterminowa antykoncepcja – implant antykoncepcyjny

Wśród dobrych, lecz kosztownych rozwiązań antykoncepcyjnych możemy wyróżnić implanty antykoncepcyjne. Zostają one wszczepione pod skórę na okres od trzech do pięciu lat. Są one całkowicie niewidoczne i bezbolesne. Będzie to idealne rozwiązanie dla pacjentek, którym trudności sprawia codzienne stosowanie pigułek oraz dla tych, które nie mogą stosować środków na bazie progesteronu i estrogenów.

Implanty antykoncepcyjne posiadają tylko określoną ilość progestagenów w składzie. Stosowanie tej metody może być przyczyną nieregularnych krwawień. Implanty możemy usunąć w każdej chwili, a tym samym odzyskać naturalną płodność.

 

Wkładka domaciczna zwana spiralą antykoncepcyjną

Wkładki domaciczne, zbudowane z różnorodnych materiałów (z zastosowaniem miedzi lub srebra), umieszczane są w macicy na okres od pięciu do dziesięciu lat. Mogą przyjąć postać antykoncepcji mechanicznej i/lub hormonalnej. Ich zadaniem jest utrudniać plemnikom swobodne przemieszczanie się oraz zapłodnienie komórki jajowej. W niektórych przypadkach czynnikiem antykoncepcyjnym jest progesteron, który zostaje uwolniony w macicy, hamując jajeczkowanie. Zaraz po usunięciu wkładki kobiety odzyskują naturalną płodność.

 

Krążek dopochwowy, czyli pierścień hormonalny

Wśród nowości na rynku znajdują się krążki dopochwowe, których aplikacja może odbywać się w warunkach domowych. Pierścienie hormonalne tworzone są na bazie dwóch żeńskich hormonów płciowych, które mają za zadanie hamować owulację oraz płodność pacjentki. Ich aplikacja ma miejsce raz na 21 dni, stąd może być to idealne rozwiązanie dla kobiet, którym sprawia trudność codzienne pamiętanie o stosowaniu antykoncepcji. Należy pilnować, aby krążek nie wysunął się z pochwy, gdyż obniża to znacznie jego skuteczność. Im dłużej pozostanie on poza pochwą, tym niższa będzie jego skuteczność i może wystąpić konieczność zastosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych np. prezerwatyw.

 

Długoterminowa antykoncepcja – przeciwwskazania

Przed zastosowaniem którejkolwiek z metod antykoncepcji długoterminowej niezbędna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, z racji że stosowanie środków na bazie syntetycznych hormonów niesie za sobą ryzyko występowania różnego rodzaju skutków ubocznych, a także towarzyszy temu mnóstwo przeciwwskazań. U niektórych pacjentek zastosowanie preparatów posiadających estrogeny w składzie może stać się przyczyną problemów z układem krążenia, krzepliwością krwi, metabolizmem wątroby oraz profilem lipidowym. Na ryzyko szczególnie narażone są kobiety po 35 roku życia, palące papierosy, u których w rodzinie występowały przypadki chorób zakrzepowo-zatorowych oraz przypadłości kardiologicznych.