Zaznacz stronę

Cukrzyca leki

Cukrzyca to choroba. Jej objawem jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Są dwa typy cukrzycy – 1 i 2. U większości pacjentów, bo aż u 77 % zdiagnozowano drugi typ, który wymaga leczenia. Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2 mają możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki zdrowotnej i kupienia leku o nazwie „Metformina”.

 

metamorfina-info

 

Jak rozróżnić typy cukrzycy

Cukrzyca 1 typu- należy do chorób autoimmunologicznych. Organizm niszczy własne komórki trzustki, co sprawia, że niestety poziom cukru ulega zachwianiu. Pacjenci z tym typem cukrzycy muszą do końca swego życia dostarczać do organizmu insulinę.
Cukrzyca 2 typu- jej przyczyną jest upośledzenie wydzielania insuliny. Na początku organizm produkuje insulinę w nadmiarze, później zaś, z powodu insulinooporności, nie jest ona wykorzystywana przez organizm w sposób właściwy. Cukrzyca tego typu dotyka głównie starsze osoby. Jest popularniejsza. Głównymi przyczynami mogą być zła dieta i otyłość.
Jakie są objawy cukrzycy?

Objawy przy cukrzycy 1 i 2 typu są bardzo podobne. Są to: senność, zwiększone pragnienie, niezamierzone chudnięcie, zmęczenie, częstsza potrzeba oddawania moczu, świąd. Osoby, które chorują na typ 1 mogą również cierpieć na zaparcia, skurcze, infekcje skóry, zaburzenia widzenia.
Cukrzyca typu 2 może nie dawać znaku przez wiele lat i nie zostać zdiagnozowana, w typie 1 objawy pojawiają się zdecydowanie szybciej.

Co powoduje cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 jest dziedziczna. Jeśli oboje rodziców choruje na nią, to z dużym prawdopodobieństwem(1 do 3) ich dziecko również zostanie cukrzykiem. Jednakże są czynniki, które ją wywołują, takie jak: wiek, nadciśnienie, otyłość i brak aktywności fizycznej. Czasami mogą ją wywołać niektóre leki.
Przyczyny cukrzycy mogą być różne. Jeśli ktokolwiek z państwa odczuwa wyżej wymienione objawy to należy skontaktować się z lekarzem i wykonać badania. Badaniem diagnozującym cukrzycę jest pomiar stężenia glukozy we krwi. Wyniki, które wskazują na podwyższony poziom cukru mogą świadczyć o zaburzeniu tolerancji glukozy lub o cukrzycy.

Czy cukrzycę się leczy

Cukrzycę pierwszego typu leczy się podając insulinę na różne sposoby- za pomocą strzykawek, pompy lub specjalnych penów. Zbija się nimi poziom cukru tuż po posiłku.
Przy leczeniu cukrzycy typu 2, oprócz leków, bardzo ważna jest stosowana dieta i styl życia pacjenta. Lekarz powinien dobrać zbilansowaną dietę, a także dopasować do wieku pacjenta ćwiczenia fizyczne.

Już podczas podstawowego dbania o siebie, pacjenci powinni odczuć wyraźną zmianę, która poprawia ich stan zdrowia. W zaawansowanej cukrzycy należy również dołączyć leczenie farmakologiczne. Lekarz może przepisać leki hipoglikemizujące(pochodne sulfonylomocznika, leki inkretynowe), a także środki antyhiperglikemiczne(pochodne biuanidu-mtforminę – która jest lekiem rozpoczynającym leczenie w cukrzycy, leki hamujące α-glukozydazę, glitazony).