Zaznacz stronę

Naraya – cena, ulotka, recepta online

Naraya jest to środek antykoncepcyjny złożony z dwóch składników aktywnych. Tabletki Naraya możemy znaleźć w dwóch wersjach – w postaci opakowania, zawierającego 21 tabletek (Naraya) oraz opakowania, w którym znajdziemy 28 tabletek (Naraya Plus).

Rabat

5%

Tylko dzisiaj, nie przegap okazji !

Partner największej kliniki internetowej w europie

Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów

Korzystając z serwisu  będziesz miał możliwość otrzymywać kupony rabatowe na wybrane leki.

Naraya cena

Sprawdź cenę w renomowanej aptece internetowej  wraz z receptą wystawianą online.  

 

Naraya – recepta online

Tabletek Naraya nie można kupić bez posiadania recepty, nie daj się oszukać i nie kupuj leków z nieznanych źródeł. Dzięki nam jesteś w stanie zaopatrzyć się w pełni oryginalny lek pochodzący z licencjonowanej apteki, bez wychodzenia z domu. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem leku, wystarczy kliknąć w link u góry by sprawdzić cenę i przejść do krótkiego formularza medycznego, po wypełnieniu którego zostanie automatycznie wystawiona recepta, wydawana wraz z lekiem.

 

Co to jest Naraya i co warto wiedzieć na temat tego środka

Pigułki Naraya jest to środek antykoncepcyjny, wyprodukowany przez firmę Exeltis Poland, stworzony z dwóch składników aktywnych – etynyloestradiolu (0,02 mg) oraz drospirenonu (3mg). Tabletki Narayamożemy zakupić w dwóch wersjach. Pierwszą z nich są pigułki Naraya, przyjmowane przez okres 21 dni. Drugą wersję stanowią pigułki Naraya Plus, których przyjmowanie odbywa się przez okres 28 dni.

Tabletki Naraya należą do tzw. pigułek niskodawkowych, charakteryzujących się obniżoną ilością zawartych w nich hormonów. Przynależą do czwartej generacji środków antykoncepcyjnych.

Naraya informacje

Czym różni się Naraya i Naraya Plus

Tabletki Naraya i Naraya Plus łączy jednakowa zawartość składników aktywnych oraz ich stężenie. Jednakże, z uwagi na odmienną ilość pigułek w opakowaniach, sposób ich stosowania nieco się różni.

Opakowanie pigułek Naraya zawiera 21 tabletek, gdzie każda z nich zawiera substancje czynne. Po zużyciu całego opakowania niezbędne jest zrobienie tygodniowej przerwy, zanim sięgniemy po kolejny blister.

Opakowanie pigułek Naraya Plus składa się z 28 tabletek, gdzie w dwudziestu czterech z nich znajdują się składniki aktywne. Reszta pigułek nie posiada w swoim składzie żadnej substancji czynnej, stąd określa się je mianem tzw. pigułek placebo. W przypadku tabletek Naraya Plus nie jest wymagana żadna przerwa. Tabletki przyjmujemy regularnie i nieprzerwanie. Spora liczba pacjentek uważa taki rodzaj zażywania pigułek za zdecydowanie lepszy, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów podczas ich stosowania.

 

Jakie są zalety pigułek Naraya

Obie wersje tabletek stanowią doskonałą barierę przed nieplanowanym zapłodnieniem. Jeżeli są stosowane właściwie, a przede wszystkim regularnie, to ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę jest ograniczone do minimum. Pigułki Naraya znajdują zastosowanie w minimalizowaniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, łagodzą silne bóle menstruacyjne, regulują cykl menstruacyjny, a także wspomagają leczenie zespołu policystycznych jajników, hirsutyzmu oraz trądziku.

 

Jakie są wady pigułek Naraya

Tabletki Naraya, jak każdy inny środek antykoncepcyjny, nie mogą być stosowane sporadycznie. Na pacjentce spoczywa obowiązek ich regularnego przyjmowania. Nieregularność w przyjmowaniu preparatu, zwłaszcza na początku cyklu, może skutkować obniżeniem efektywności pigułek.

Po zastosowaniu tabletek Naraya mogą występować różnego rodzaju działania niepożądane, na temat których więcej dowiemy się w dalszej części artykułu. Środki antykoncepcyjne nie stanowią także wystarczającej bariery dla chorób przenoszonych drogą płciową.

 

Skład pigułek

Rdzeń tabletki Naraya stanowią składniki aktywne – etynyloestradiol (0,02 mg) oraz drospirenon (3 mg).

Pozostałą część wnętrza pigułki stanowi żelowana skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, sterynian magnezu, powidon K30 oraz polisorbat 80.

Otoczka pigułki zawiera dwutlenek tytanu, alkohol poliwinylowy, czerwony tlenek żelaza, brunatny tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza, makragol 3350 oraz talk.

 

Jak działają pigułki Naraya

Sposób działania pigułek Naraya i Naraya Plus jest jednakowy. Zarówno pierwsza, jak i druga wersja produktu, stanowi niemal 99% ochronę przed nieplanowaną ciążą. Za skuteczność obu środków odpowiada zawartość dwóch składników aktywnych – etynyloestradiolu oraz drospirenonu. Owe substancje stanowią odpowiednik żeńskich hormonów – estrogenu i progestagenu.

Systematyczne stosowanie tabletek Naraya, dzięki zawartości obu składników aktywnych, oddziałuje na cykl menstruacyjny pacjentki. W organizmie dochodzi do zahamowania owulacji, gdyż pęcherzyki Graffa nie są w stanie dojrzewać, a komórka jajowa ma problem z przedostaniem się do jajowodu.

Następstwem przyjmowania pigułek Naraya jest także zwiększenie gęstości śluzu szykowego. W tej sytuacji plemniki mają trudności w poruszaniu się, a nie mogąc dotrzeć do komórki jajowej, nie są w stanie jej zapłodnić.

Wpływ tabletek Naraya odnotowuje się także w hamowaniu pogrubiania się błony śluzowej macicy (endometrium). Gdy mamy do czynienia z niezmienionym w żaden sposób cyklem, endometrium w ciele kobiety zwiększa swe rozmiary po to, aby komórka jajowa, która uległa wcześniejszemu zapłodnieniu, mogła się w niej zagnieździć. Poprzez zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych błona śluzowa macicy pozostaje cienka, przez co w organizmie nie ma odpowiednich warunków do implantacji zarodka.

 

Wchłanianie i metabolizm

Tabletki Naraya charakteryzują się błyskawicznym tempem działania, dzięki temu, że oba składniki aktywne są bardzo szybko wchłaniane. Drospirenon najwyższe stężenie osiąga między 7 a 14 dniem regularnego zażywania. Substancja zostaje szybko zmetabolizowana, a następie wydalona w postaci metabolitów wraz z kałem i moczem. Druga z substancji (etynyloestradiol) również zostaje zmetabolizowana w ekspresowym tempie, a w dalszej kolejności usunięta z organizmu w postaci metabolitów podczas mikcji i defekacji.

 

Działanie lecznicze (antyandrogenne)

Oba rodzaje środka Naraya charakteryzują się działaniem antyandrogennym, dzięki czemu w organizmie stłumiona zostaje produkcja hormonów glikoproteinowych, wytwarzanych przez przysadkę mózgową. W tej sytuacji mamy do czynienia z supresją hormonów, (w tym androgenów), które są produkowane przez jajniki. Mają one wpływ na wzrost stężenia globuliny łączącej hormony płciowe, przez co dochodzi do zmniejszenia poziomu wolnego testosteronu. Dzięki temu środki antykoncepcyjne Naraya znajdują zastosowanie w leczeniu przypadłości związanych z wysokim stężeniem androgenów, takich jak zespół policystycznych jajników, charakteryzujący się m.in. nieregularnym cyklem menstruacyjnych, hirsutyzmem, a także problemami z cerą, czyli tzw. trądzikiem.

 

Jak stosuje się tabletki Naraya

Pigułki Naraya najlepiej jest zażywać w całości. Możemy popić je wodą, jeśli występuje taka potrzeba. W stosowaniu środków antykoncepcyjnych niezwykle ważna jest regularność przyjmowania tabletek – powinno się to odbywać codziennie, o jednakowej porze. Wyróżniamy dwa sposoby przyjmowania pigułek przez pacjentkę – inny dla pigułek Naraya i inny dla pigułek Naraya Plus.

 

Stosowanie pigułek Naraya

Stosowanie tabletek Naraya rozpoczynamy od tabletki oznaczonej dniem tygodnia, w którym rozpoczynamy przyjmowanie środka antykoncepcyjnego, następnie przechodzimy do kolejnych tabletek, które wskazują nam strzałki zaznaczone na blistrze.

Okres stosowania tabletek Naraya wynosi 21 dni. Po upływie tego czasu należy zrobić tygodniową przerwę w stosowaniu produktu. Jeżeli pierwszy blister kończymy w sobotę, to po kolejne opakowanie powinniśmy sięgnąć w niedzielę w następnym tygodniu.

Podczas tygodniowej przerwy w zażywaniu pigułek Naraya powinno dojść do krwawienia. Zazwyczaj ma to miejsce kilka dni po zażyciu ostatniej pigułki z blistra. Ważne jest, aby kolejne opakowanie rozpoczynać zgodnie z ustalonym planem, bez względu na to, czy nadal występuje krwawienie.

 

Stosowanie pigułek Naraya Plus

Stosowanie pigułek Naraya Plus nieco się różni od przyjmowania pigułek Naraya. W tym wypadku zażywanie środka antykoncepcyjnego odbywa się przez okres 28 dni. Nie ma więc ustalonych przerw pomiędzy opakowaniami. Po skończeniu jednego blistra, sięgamy od razu po następny.

W opakowaniu tabletek Naraya Plus znajdziemy siedem sztuk samoprzylepnych naklejek, które umieszczamy na blistrze w celu oznaczenia dnia tygodnia, w którym rozpoczynamy stosowanie pigułek. Przykładowo, jeżeli stosowanie środka antykoncepcyjnego rozpoczynamy w poniedziałek, to naklejkę z owym dniem tygodnia przyklejamy tuż nad pierwszą tabletką.

Tabletki Naraya Plus zawierają 24 tabletki, zawierające składniki aktywne oraz 4 pigułki placebo. Zaleca się zażywanie białych tabletek placebo, dopiero wówczas, gdy zakończymy przyjmowanie różowych pigułek, bogatych w substancje czynne.

 

Kiedy rozpocząć stosowanie pigułek Naraya

Stosowanie obu wersji pigułek najlepiej rozpocząć już od pierwszego dnia cyklu, czyli momentu, w którym pojawi się miesiączka. Dzięki temu prawdopodobieństwo zajścia w nieplanowaną ciążę spada do minimum. Nie musimy także stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych, gdyż mamy zapewnioną najwyższą ochronę.

Możliwe jest także rozpoczęcie stosowania pigułek pomiędzy drugim a piątym dniem cyklu. W tym wypadku jednak niezbędne jest zastosowanie dodatkowej ochrony w postaci antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatyw) przez okres siedmiu dni.

W przypadku, gdy pacjentka korzystała do tej pory z innej metody antykoncepcji hormonalnej, a chciałaby ją zmienić na tabletki Naraya, powinna zastosować się do poniższych wytycznych:

 • Jeżeli pacjentka przyjmowała inny rodzaj pigułek, złożonych z dwóch składników aktywnych, to pierwszą tabletkę Naraya powinna przyjąć dzień po zażyciu ostatniej pigułki poprzedniego środka. Nie zaleca się robienia tygodniowej przerwy, ani zażywania tabletek placebo.
 • Jeżeli pacjentka przyjmowała wcześniej minipigułki, to pierwszą tabletkę Naraya może zastosować w dowolnym momencie, jednak w tym wypadku zaleca się stosowanie antykoncepcji mechanicznej przez okres siedmiu dni.
 • Jeżeli pacjentka stosowała wcześniej plastry lub krążki antykoncepcyjne, to powinna skonsultować się z lekarzem, zanim zacznie stosować pigułki Naraya.

 

Pominięcie tabletki Naraya – procedura postępowania

W zależności od rodzaju pominiętej pigułki wyróżniamy dwa sposoby postępowania. Jeżeli zdarzy Ci się zapomnieć o zażyciu białej pigułki placebo, możesz ją wyrzucić, a następnie kontynuować stosowanie środka antykoncepcyjnego. Jeżeli pominięta tabletka zawierała składniki aktywne, postaraj się wdrożyć w życie informacje zawarte w teście umieszczonym poniżej.

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania

Pigułki Naraya nie powinny być stosowane w przypadku, gdy pacjentka:

 • choruje na cukrzycę (szczególnie jeśli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych)
 • cierpi na nadciśnienie, wysoki poziom cholerterolu lub trójglicerydów, bądź hiperhomocysteinemię
 • chorowała na nowotwór wątroby, piersi lub układu rozrodczego
 • miała do czynienia z poważnymi schorzeniami nerek, wątroby lub trzustki
 • przeszła zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu
 • cierpi na migrenę z aurą
 • jest uczulona na którykolwiek ze składników aktywnych lub pomocniczych
 • doświadczyła ataków dławicy piersiowej lub przemijającego napadu niedokrwiennego;
 • krwawi z dróg rodnych bez znanej przyczyny
 • kiedykolwiek wystąpiły u niej zakrzepy krwi w naczyniach krwionośnych lub cierpiała na choroby, które zwiększają ryzyko zakrzepów (m.in. obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, niedobór antytrombiny III, niedobór białka S lub C, czynnik V Leiden);
 • przez dłuższy okres czasu była unieruchomiona (np. w wyniku zabiegu operacyjnego)

Przed zastosowaniem pigułek Naraya zaleca się konsultację z lekarzem, podczas której należy poinformować go o wszelkich przebytych chorobach oraz występujących dolegliwościach.

 

Naraya a inne leki

Stosowanie pigułek Naraya wyklucza równoczesne przyjmowanie:

 • leków na padaczkę, m.in. prymidon, okskarbamazepina , karbamazepina, barbiturany, fenytoina;
 • leków na gruźlicę (m.in. ryfampicyna);
 • leków na wirusa HIV (m.in. rytonawir, newirapina);
 • leków ziołowych zawierających dziurawiec zwyczajny
 • leków na nadciśnienie płucne (m.in. bozentan);
 • leków na różnego typu infekcje (m.in. ampicylina, gryzeofulwina, tetracyklina);
 • leków, które posiadają w składzie cyklosporynę;
 • leków na padaczkę (m.in. lamotrygina);

 

Jakie są możliwe skutki uboczne

Pigułki Naraya mogą powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Część z nich została umieszczona w tabeli poniżej. Z pełną listą działań niepożądanych, mogących wystąpić po zażyciu środka, można zapoznać się w ulotce.

 

Cena pigułek Naraya

Na koszt zakupu tabletek Naraya ma wpływ m.in. ilość zamawianych tabletek. EuroClinix oferuje pacjentkom zakup większej ilości produktu – na 3 lub 6 miesięcy. Co ważne, wszelkie koszty, jakie ponosi pacjentka, są jasno wyszczególnione. Cena produktu, wyświetlana na stronie, jest ceną realną, bez żadnych dodatkowych kosztów, gdyż firmę obowiązuje polityka braku ukrytych kosztów. W cenie tabletek Naraya zawarto koszty konsultacji lekarskiej, przepisania środka oraz dostawy kurierem UPS.